Two forces, 376 N at 8 degrees and 314 N at 26 degrees are applied to a car in a
ID: 2171416 • Letter: T
Question
Two forces, 376 N at 8 degrees and 314 N at 26 degrees are applied to a car in an effort to accelerate it. What is the magnitude of the resultant of these two forces? answer in units of NFind the direction of the resultant force (in relation to forward, with counterclockwise considered positive) Answer in degrees from the positive x-axis with counter-clockwise positive, with the limits of -180 degrees to 180 degrees. Answer in units of degrees.
If the car has a mass of 3169 kg, what magnitude of acceleration does it have? Ignore friction!! Answer in units of m/s^2
Explanation / Answer
Fx = 376*cos8 + 314*cos26 = 654.56 N Fy = 376*sin8 + 314*sin26 = 190.2 N resultant force magnitude = 681.6 N acceleration = 681.6 /3169 = 0.215 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.