Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two flat plates of glass, each 8.00 cm long, are in contact at one end and are s

ID: 1265230 • Letter: T

Question

Two flat plates of glass, each 8.00 cm long, are in contact at one end and are separated by a piece of paper at the other end, as shown in the figure below. This creates a thin air wedge of variable thickness between the plates. The thickness of the paper is

h = 63.5

Two flat plates of glass, each 8.00 cm long, are in contact at one end and are separated by a piece of paper at the other end, as shown in the figure below. This creates a thin air wedge of variable thickness between the plates. The thickness of the paper is h = 63.5 mu m. What is the thickness t of the air film at a point that is a distance x = 5.70 cm from the end where the plates are in contact? ______cm

Explanation / Answer

Let x = 5.7 cm, D = 8 cm, h=63,5 mu m, t=?

From similitude criteria of triangles, it turns out t : x = h : D => so that t = (h / D) x = 4.5 10^-5 m = 45 mu m.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote