You create a centripetal force apparatus consisting of a mass m attached to the
ID: 2170396 • Letter: Y
Question
You create a centripetal force apparatus consisting of a mass m attached to the end of a string and spun in a uniform circular path of radius R, where R = 65.5 cm. The mass is spun in a uniform circular path for 60.0 seconds, during which a total of 117 revolutions are completed.(a) What is the period, T, of the motion of the mass around its uniform circular path? (In other words, how many seconds does the mass require to go around the uniform circular path once?)
(b) What is the frequency, f, of the motion of the mass around its uniform circular path? (In other words, how many times does the mass go around the uniform circular path per second?)
(c) What is the speed (magnitude of the linear velocity) with which the mass is moving around the uniform circular path?
Explanation / Answer
a) 117/60 = 1.95 rev/sec b) f= 1/T = 0.512 c) 1.95 * .655 = 1.27725 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.