You connect a battery, resistor, and capacitor as in (Figure 1), where epsilon =
ID: 3163761 • Letter: Y
Question
You connect a battery, resistor, and capacitor as in (Figure 1), where epsilon = 56.0 V, C = 5.00 mu F, and R = 140 Ohm The switch S is closed at t = 0. When the voltage across the capacitor is 8.00 V, what is the magnitude of the current in the circuit? Express your answer with the appropriate units. I = 0.343 At what time t after the switch is closed is the voltage across the capacitor 8.00 V? Express your answer with the appropriate units. t=108 mu s When the voltage across the capacitor is 8.00 V, at what rate is energy being stored in the capacitor? Express your answer with the appropriate units P = 76.8 WExplanation / Answer
C)
charge on the capacitor, Q = Qo*( 1 - e^(-t/RC) )
Qo = 5*10^-6*56 = 2.8*10^-4 C
So, Q = 2.8*10^-4*(1 - e^(-t/(140*5*10^-6)))
= 2.8*10^-4*(1 - e^(-t*1428.6))
So, Energy stored in capacitor , U = 0.5*Q^2/C
= 0.5*(2.8*10^-4*(1 - e^(-t*1428.6)) )^2/(5*10^-6)
= (0.5*(2.8*10^-4)^2/(5*10^-6))*(1 - e^(-t*1428.6) )^2
= 7.84*10^-3*( 1 - e^(-t*1428.6) )^2
So, rate of energy being stored = dU/dt = d/dt ( 7.84*10^-3*( 1 - e^(-t*1428.6) )^2)
= 7.84*10^-3*2*(1 - e^(-t*1428.6))*(e^(-t*1428.6))*(1428.6)
= 22.4*(1 - e^(-t*1428.6))*(e^(-t*1428.6))
Voltage across the capcitor, Vc = 56*( 1 - e^(-t/RC))
So, when Vc = 8V,
8 = 56*(1 - e^(-t/RC))
So, e^(-t/RC) = 0.857
So, e^(-t/(140*5*10^-6)) = 0.857
So, t = 1.08*10^-4 s
So, at this time, rate of energy being stored in capacitor = 22.4*(1 - e^(-(1.08*10^-4)*1428.6))*(e^(-(1.08*10-4)*1428.6))
= 2.73 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.