Hearing the siren of an approaching fire truck, you pull over to the side of the
ID: 2166000 • Letter: H
Question
Hearing the siren of an approaching fire truck, you pull over to the side of the road and stop. As the truck approaches, you hear a tone of 454 Hz; as the truck recedes, you hear a tone of 410 Hz. How much time will it take for the truck to get from your position to the fire 5.6 km away, assuming it maintains a constant speed?min
Explanation / Answer
454 = f*(343/(343-Vs)) 410 = f*(343/(343+Vs)) =>454/410 = (343/Vs)/(343-Vs) =>(343+Vs)/(343-Vs) = 1.107317073 =>(343+Vs) = 379.8097561-1.107317073Vs =>2.107317073Vs = 36.8097561 =>Vs = 17.47m/sec Time taken = 5600/17.47 = 320.594sec = 5.34323min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.