Hearing the siren of an approaching fire truck, you pull over to the side of the
ID: 1501358 • Letter: H
Question
Hearing the siren of an approaching fire truck, you pull over to the side of the road and stop. As the truck approaches, you hear a tone of 467 Hz; as the truck receded, you hear a tone of 410 Hz. How much time will it take for the truck to get from your position to the fire 6.2km away, assuming it maintains a constant speed?Min?? Hearing the siren of an approaching fire truck, you pull over to the side of the road and stop. As the truck approaches, you hear a tone of 467 Hz; as the truck receded, you hear a tone of 410 Hz. How much time will it take for the truck to get from your position to the fire 6.2km away, assuming it maintains a constant speed?
Min??
Min??
Explanation / Answer
Equation for Doppler shift is given by,
f/= f (v +/- vO) / (v -/+ vs)
For case 1,
f' = 467 Hz
v = 343 m/s
Vo = 0
Vs = Velocity of truck = ?
Substituting Values,
467 = f* (343)/(343 - Vs) -----1
For Case 2,
f' = 467 Hz
410 = f* (343)/(343 + Vs) -------2
Solvinf eq 1 & 2,
Vs = 22.3 m/s
Time = Distance/Speed
t = (6.2 * 10^3)/22.3
t = 278.0 s
t = 4.63 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.