Based off of image D. m=6kg no friction l=20m and angle= 15 degrees. What would
ID: 2165806 • Letter: B
Question
Based off of image D. m=6kg no friction l=20m and angle= 15 degrees. What would a force diagram look like? what is the magnitude and direction of the normal force? what is the magnitude and direction of the friction force? what is the magnitude and riction of the acceleration of the object? if the mass is initally at the orgin on the slope and the velocity of 3m/s what is the coordinate of the mass at the time showiwn in the picture? if it goes all the way down the hill, at what time does it reach the bottom ofthe hill? if it does come to a stop before that time, when and where does it come to a stop? show all work if possible.
Explanation / Answer
normal force=mgcos=56.79 N (perpendicular to slope)
friction force=0 (since no friction)
a=gsin=2.54 m/s2 down the slope
l=0.5at2
=>t=3.96 s
it will not come to a stop since there is no friction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.