A 3.70 kg stone is sliding to the right on a frictionless horizontal surface at
ID: 2165112 • Letter: A
Question
A 3.70 kg stone is sliding to the right on a frictionless horizontal surface at 4.00 m/s when it is suddenly struck by an object that exerts a large horizontal force on it for a short period of time. The graph in the figure shows the magnitude of this force as a function of time.http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1000062944/6/YF-08-34.jpg
A) What impulse does this force exert on the stone?
B) Just after the force stops acting, find the magnitude of the stone's velocity if the force acts to the right.
C) Just after the force stops acting, find the magnitude of the stone's velocity if the force acts to the left.
D) What would be the magnitude of the average force necessary for the stone to end up moving at 10 m/s to the left? Assume the force acted over the same time.
Explanation / Answer
I = f*t = 2.5 * 1 = 2.5 Ns
I = change in momentum
=> mv2 - mv1 = 2.5
=> mv2 = 2.5 + 14.8 = 17.3
=> v2 = 4.68 m/s
Otherwise
mv2 - mv1 = -2.5
=> mv2 = 12.3
=> v2 = 3.32 m/s
d)
I = -37 - 14.8 = -51.8 Ns
=> Force = 51.8 kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.