A 3.70 g bullet moving at 250 m/s enters and stops in an initially stationary 2.
ID: 1417103 • Letter: A
Question
A 3.70 g bullet moving at 250 m/s enters and stops in an initially stationary 2.00 kg wooden block on a horizontal frictionless surface.
1.) What's the speed of the bullet/ block combination?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2.) What fraction of the bullet's kinetic energy was lost in this perfectly inelastic collision?
3.) How much work was done in stopping the bullet?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
4.) If the bullet penetrated 5.00 cm into the wood, what was the average stopping force?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
1)
m1 = mass of bullet = 3.70 g = 0.0037 kg
V1i = initial velocity of the bullet = 250 m/s
m2 = mass of block = 2 kg
V2i = initial velocity of the bullet = 0 m/s
V = Velocity of the combination
Using conservation of momentum
m1 V1i + m2 V2i = (m1 + m2) V
0.0037 x 250 + 2 x 0 = (0.0037 + 2) V
V = 0.46 m/s
2)
fraction lost = Final KE / initial KE = (0.5) (m1 + m2) V2 /((0.5) m1 V1i2) = (0.0037 + 2) (0.46)2 /((0.0037) (250)2) = 0.0018
3)
Work done = Change in KE of bullet = - (0.5) m1 V21i = - (0.5) (0.0037) (250)2 = - 115.625 J
4)
F d = 115.625
F (0.05) = 115.625
F = 2312.5 N = 2.3 x 103 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.