Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3.48 g sample of 1,5,5-trimethylcyclohexene (formula C9H16), is mixed with 45.

ID: 912353 • Letter: A

Question

A 3.48 g sample of 1,5,5-trimethylcyclohexene (formula C9H16), is mixed with 45.88 atm of O2 in a 3.77×10-1 L combustion chamber at 209.48 °C. The combustion reaction to CO2 and H2O is initiated and the vessel is cooled back to 209.48 °C. Report all answers to two decimal places in standard notation (i.e. 1.23 atm).

What is PH2O (in atm) in the combustion chamber assuming the reaction goes to completion? Assume all water is water vapour and that the volume of the system does not change.

What is PO2 (in atm) in the combustion chamber after the reaction goes to completion?

Explanation / Answer

First to all, you need to write, and then, balance the overall reaction:

C9H16 + 12O2 --------> 9CO2 + 8H2O

Once you balance, it's time to calculate the number of moles of C9H16 and O2:

moles of C9H16 : 3.48 g / (9x12 + 16*1) g/mol = 0.0281 moles

moles of O2 = PV / RT = 45.88 atm * 0.377 L / 0.082 L atm/mol K * (209.48+273) K = 0.4372 moles

Now let's calculate the limitant reactant:

1 mol C9H16 ---------> 12 mol O2

0.0281 moles ---------> X

X = 0.0281 * 12 = 0.3372 moles of O2 and we have 0.4372 moles, this means that the limitant reactant is C9H16:

C9H16 + 12O2 --------> 9CO2 + 8H2O

i. 0.0281 0.4372 0 0

c. -0.0281 (0.4372-0.3372) +0.0281 +0.0281

e. 0 0.1 0.0281 0.0281

This means that the moles of H2O is 0.0281 moles * 8 = 0.2248 moles

now the pressure:

P = nRT / V

P = 0.2248 * 0.082 * 482.48 / 0.377

PH2O = 23.59 atm

For the O2:

P = 0.1 * 0.082 * 482.48 / 0.377

PO2 = 10.49 atm

Hope this helps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote