An electron traveling at 4 ? 106 m/s enters a 0.08 m region with a uniform elect
ID: 2163513 • Letter: A
Question
An electron traveling at 4 ? 106 m/s enters a 0.08 m region with a uniform electric field of 293 N/C, as in the figure. The mass of an electron is 9.10939 ? 10?31 kg and the charge on an electron is 1.60218 ? 10?19 C. Find the magnitude of the acceleration of the electron while in the electric field. Answer in units of m/s2 Find the time it takes the electron to travel through the region of the electric field, assum- ing it doesn?t hit the side walls. Answer in units of s What is the magnitude of the vertical dis- placement y of the electron while it is in the electric field? Answer in units of m
Explanation / Answer
a) Find the magnitude of the acceleration of the electron while in the electric field. Answer in units of m/s2
a = F/m = qE/m = 1.60218e-19*293/(9.10939e-31) = 5.15 * 10^13 m/s2
--------------------------------------------------------------------------
b) Find the time it takes the electron to travel through the region of the electric field, assum- ing it doesn’t hit the side walls. Answer in units of s
t = L/v = 0.08/4e6 = 2 * 10^-8 s
--------------------------------------------------------------------------
c) What is the magnitude of the vertical dis- placement y of the electron while it is in the electric field? Answer in units of m
d = 0.5 a t2 = 0.5 * 5.153349895e13 * (2e-8*2e-8) = 0.0103 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.