An electron traveling at 5 times 106 m/s enters a 0.08 m region with a uniform e
ID: 2147263 • Letter: A
Question
An electron traveling at 5 times 106 m/s enters a 0.08 m region with a uniform electric field of 87 N/C , as in the figure. The mass of an electron is 9.10939 Times 10-31 kg and the charge on an electron is 1.60218 Times 10-19 C. Find the magnitude of the acceleration of the electron while in the electric field. Answer in units of m/s2 Find the time it takes the electron to travel through the region of the electric field, assuming it doesn't hit the side walls. Answer in units of s What is the magnitude of the vertical displacement delta y of the electron while it is in the electric field? Answer in units of mExplanation / Answer
(a) Force on electron = eE
(e = charge on electron, E = electric field)
Accl = force/mass = eE/m
= (1.6 x 10^-19 x 87)/(9.10939 x 10^-31)
= 1.5281 x 10^13 m/s2
(b) The horizontal velocity of the elctron remains unchanged
Time = horizontal distance/horizontal velocity
= 0.08/(5 x 10^6) = 1.6 x 10^(-8) seconds
(c) Vertical displacement (y) = 0.5at^2 (a = accl)
y = 0.5 x 1.5281 x 10^13 x (1.6 x 10^(-8))^2
= 1.9959 x 10^-3 m
= 1.9959 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.