An electron moving parallel to the x axis has an initial speed of 4.14 at the or
ID: 2133627 • Letter: A
Question
An electron moving parallel to the x axis has an initial speed of 4.14 at the origin. Its speed is reduced to 1.30 105 m/s at the point x = 2.00 cm. Calculate the electric potential difference between the origin and that point. Which point is at the higher potential? the point x = 2.00 cm the origin both have the same potentialExplanation / Answer
a) q V = 0.5 m v^2 ==> V = 0.5 m v^2/q = 0.5*9.109e-31*(4.14e6*4.14e6-1.3e5*1.3e5)/1.6e-19 = 48.7 V ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- b) the origin
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.