Figure 23-53 shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.93
ID: 2162373 • Letter: F
Question
Figure 23-53 shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.93 nC/m3, inner radius a = 11.5 cm, and outer radius b = 2.80a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?
Figure 23 - 53 shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.93 nC/m3, inner radius a = 11.5 cm, and outer radius b = 2.80a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?Explanation / Answer
a) E = 0 b) E = 0 c)At r = a , E= 0 d) E = 8.83 N/m e) E = 3.07 N/C f) E = 0.038 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.