Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain airplane has a speed of 295.0 km/h and is diving at an angle of 30.0?

ID: 2160075 • Letter: A

Question

A certain airplane has a speed of 295.0 km/h and is diving at an angle of 30.0? below the horizontal when the pilot releases a radar decoy (see figure below). The horizontal distance between the release point and the point where the decoy strikes the ground is 700 m. (Neglect air resistance.)


(a) How high was the plane when the decoy was released?

(b) How long was the decoy in the air?

A certain airplane has a speed of 295.0 km/h and is diving at an angle of 30.0? below the horizontal when the pilot releases a radar decoy (see figure below). The horizontal distance between the release point and the point where the decoy strikes the ground is 700 m. (Neglect air resistance.) (a) How high was the plane when the decoy was released? (b) How long was the decoy in the air?

Explanation / Answer

The horizontal component of velocity is equal to 335km/h * cos30 = 290.12 km/h time falling = distance/velocity = 0.7km/290.12 km/h*60min/hr*60sec/min=8.68 seconds Using gravity acceleration at 9.8 m/s^2 and initial velocity as 335 * sin 30 = 167.5 km/s height fell = initial velocity*t+.5*a*t^2 = 167.5km/h*h/3600s*8.68s + .5*9.8m/s^2*8.68s^2 =403.86m+369.17m=773.04m height when decoy was released 773.04 m time in air 8.68 seconds

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote