A certain airplane has a speed of 313.1 km/h and is diving at anangle of = 25.0°
ID: 1669196 • Letter: A
Question
A certain airplane has a speed of 313.1 km/h and is diving at anangle of = 25.0° below the horizontal when the pilotreleases a radar decoy (Fig. 4-37). The horizontal distance betweenthe release point and the point where the decoy strikes the groundis d = 705 m. (a) How long is the decoy in theair? (b) How high was the release point? I cannotfigure out what I'm doing wrong. Its almost the exact same problemas in the textbook I'm just plugging the numbers in. I'm using theformulas. x-x(initial)=(Vinitial cos )t and y-yinitial=(Vinitialsin )(t)-.5gt^2 I cannotfigure out what I'm doing wrong. Its almost the exact same problemas in the textbook I'm just plugging the numbers in. I'm using theformulas. x-x(initial)=(Vinitial cos )t and y-yinitial=(Vinitialsin )(t)-.5gt^2Explanation / Answer
(a)The time for which the decoy is in the air ist = (u * sin/g) where u = 313.1 km/h = 313.1 * (1000/3600) m/s = 86.9m/s = 25.0o and g = 9.8 m/s2 (b)The height of the release point is h = (u2 * sin2/2g) (b)The height of the release point is h = (u2 * sin2/2g)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.