A wheel of radius R = 20.8 cm, mass M = 2.64 kg,and moment of inertia I is mount
ID: 2155030 • Letter: A
Question
A wheel of radiusR=20.8cm, massM=2.64kg,and moment of inertiaIis mounted on a frictionless, horizontal axle as in the figure. A light cord wrapped around the wheel supports an object of massm=0.588kg.Calculate the angular acceleration of the wheel, the linear acceleration of the object, and the tension in the cord.
T=3.991 N
a= 3.023 m/s^2
?=14.53 rad/s^2
Suppose the wheel is rotated at a constant rate so that the mass has an upward speed of3.92m/s when it reaches a pointP. At that moment, the wheel is released to rotate on its own. It starts slowing down and eventually reverses its direction due to the downward tension of the cord. What is the maximum height,h, the mass will rise above the pointP?
h=?
Explanation / Answer
h= 4.287 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.