An RLC circuit with R = 28.7 ohms, = 348 mH, and = 41.4 microfarads is connected
ID: 2155010 • Letter: A
Question
An RLC circuit with R = 28.7 ohms, = 348 mH, and = 41.4 microfarads is connected to an ac generator with an rms voltage of 27 V.Part A: Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency.
Part B: Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency.
Part C:
Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency.
Explanation / Answer
o2 = 1/LC = 69409.74
=>o = 263.46 Hz = Resonance frequency
A) Z = R = 28.7Ohms
Avg. power = V2/R = 272/28.7 = 25.401 Watts
b) = o*2 = 526.92
Z = Sqrt(R2 + ((L)-(1/C))2) = 140.49 Ohms
Avg. power = V2/R = 272/140.49 = 5.19 Watts
c) = o/2 = 131.73
Z = Sqrt(R2 + ((L)-(1/C))2) = 140.49 Ohms
Avg. power = V2/R = 272/140.49 = 5.19 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.