An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an unc
ID: 1425934 • Letter: A
Question
An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an uncharged capacitor. The resistance in the circuit is R = 252.0 the capacitor has capacitance of C = 13.0 F and the battery maintains the emf of = 49.0 V. The switch is closed at time t = 0.0 s and the capacitor begins to charge.
What is the time constant for this circuit?
What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t = 3.24×10-3 s?
What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 3.24×10-3 s?
What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t = 3.24×10-3 s?
Explanation / Answer
formula for time constant is
= RC
= (252)(13 X 10-6) = 3.27 ms
-----------------------------------------------------------------------
The formula for the charge, q, on a capacitor is
q = C(1-e-t/RC)
= (13 X 10-6)(49)(1 - e-(3.24 X 10-3/3.27 X 10-3)
=4.00 * 10^-4 C
------------------------------------------------------------------------------
I = (/R)e-t/RC
I = (49/252)e-(3.24 X 10-3/3.27 X 10-3
=0.072 A
-----------------------------------------------------------------------------------
V = Q/C=4.00 * 10^-4 C/13 * 10^-6 F = 30.76 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.