An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an unc
ID: 1424479 • Letter: A
Question
An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an uncharged capacitor. The resistance in the circuit is R = 140.0 ? the capacitor has capacitance of C = 31.0 ?F and the battery maintains the emf of ? = 34.0 V. The switch is closed at time t = 0.0 s and the capacitor begins to charge.
a. What is the time constant for this circuit?
b. What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t = 4.30×10-3 s?
c. What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 4.30×10-3 s?
d. What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t = 4.30×10-3 s?
Explanation / Answer
a)
time constant t = R*C
t = (140)*(31*10^(-6))
t = 0.00434 seconds
b)
charge on the capacitor = C * V0 * [1 - e^(-t/(RC))]
charge on the capacitor = (31*10^(-6))*34*[1 - e^(-(4.3*10^(-3))/0.00434)]
charge on the capacitor = (31*10^(-6))*34*[1 - 0.37128]
charge on the capacitor = 66.26*10^(-5)
c)
Maximum current = V0 / R
Maximum current = 34 / 140
Maximum current = 0.2428 amps
current through circuit = Maximum current * e^(-t/(RC))
current through circuit = 0.2428 * e^(-(4.3*10^(-3))/0.00434)
current through circuit = 0.2428 * 0.37128
current through circuit = 0.09014 amps
d)
voltage across capacitor = V0*[1 - e^(-t/(RC))]
voltage across capacitor = 34*[1 - e^(-(4.3*10^(-3))/0.00434)]
voltage across capacitor = 34*[1 - 0.37128]
voltage across capacitor = 21.37 volt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.