Given the circuit below. R1 is 51 ohms, R2 is 147 ohms, R3 is 204 ohms, and R4 i
ID: 2154712 • Letter: G
Question
Given the circuit below. R1 is 51 ohms, R2 is 147 ohms, R3 is 204 ohms, and R4 is 116 ohms. The potential difference of the battery is 57 V.
A)What is the equivalent resistance of this circuit?
B)What is the potential difference across each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, and the value for R4.
C)What is the current through each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, and the value for R4.
D)What is the Joule heating (power dissapated) in each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, and the value for R4.
Explanation / Answer
a)
Req = 51 + (1/147 + 1/204 + 1/116)-1 = 51 + 49.199593 = 100.2 100
b)
i = V/R = 57/100.2 = 0.5688646 A
V1 = i R1 = 0.5688646 * 51 = 29.0
V2 = V3 = V4 = V - V1 = 57 - 29.0 = 28.0
29.0, 28.0 , 28.0 , 28.0
c)
P = V2/R
P1 = 29.0*29.0/51 = 16.5 W
P2 = 28.0*28.0/147 = 5.33 W
P3 = 28.0*28.0/204 = 3.84 W
P4 = 28.0*28.0/116 = 6.76 W
16.5, 5.33, 3.84, 6.76
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.