Three particles are arranged on coordinate axes as shown above. Particle A has c
ID: 2152105 • Letter: T
Question
Three particles are arranged on coordinate axes as shown above. Particle A has charge qA = -0.20 nC ,
and is initially on the y-axis at y = 0.030 m. The other two particles each have charge qB = +0.30 nC and
are held fixed on the x-axis at x = -0.040 m and x = +0.040 m , respectively.
(a) Calculate the magnitude of the net electric force on particle A when it is at y = 0.030m, and state its direction.
(b) Calculate the magnitude and direction of the electric field at qA .
(c) Calculate the electric field at point O.
(d) Calculate the electric potential at point O.
(e) Calculate the electric potential energy of a charge qc = -0.20 nC brought from infinity to the point O.
(f) Particle A is then released from rest. Qualitatively describe its motion over a long time.
Explanation / Answer
(a)
The horizontal components of the force cancel each other,
So the verical components remain.
So,F=(2kqQ/r2)*3/5 in the -y direction(downwards)
=(2*9*109*3*0.2*0.3*10-9*10-9)/5*0.05*0.05
=2.59*10-7 N in the -y direction(downwards)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.