Three particles are arranged on coordinate axes as shown above. Particle A has a
ID: 2012449 • Letter: T
Question
Three particles are arranged on coordinate axes as shown above. Particle A has a charge Q(a)= -.2nC, and is initially on the y-axis at y=.03m The other two particles each have charges Q(b)= +.3nC and are held faxed on the x-axis= -.04m and x= +.04m, respectively.
a) calculate the magnitude of the net electric force on particle A when it is at y=.03m and state its direction.
b) particle A is ten realeased from rest. Qualitatively describe its motion over a long time. detailed please.
c) calculate the magnitude of the force the magnetic field exerts on particle A as it enters the magnetic field
d) An electric field can be applied to keep particle A moving in a straight line through the magnetic field. Calculate the magnitude of this electric field and state its direction
Explanation / Answer
Given charges Q (a ) = -0.2 nC Q ( b) = 0.3 nC Q (c ) = 0.3 nC distance between charge Q(b) and Q (a) is ra = rb = r = 0.032 + 0.042 = 0.05 m angle = tan -1 ( 0.03 / 0.04 ) = 36.8689 o force on Q(a) due to charges Q (b) and Q (c) is Fb = Fc = k Q(a) Q(b) / r 2 = ( 9*109 ) ( 0.2*10-9 ) ( 0.3*10-9 ) / 0.05 2 = 216 * 10 -9 N componenets of force is Fbx = Fb cos = ( 216 * 10 -9 N ) cos 36.8689 = 172 * 10-9 Fby = - Fb sin = ( 216 * 10 -9 N ) sin 36.8689 = -129.59 * 10-9 Fcx = - Fc cos = -172 * 10-9 F cy = - Fc sin = - -129.59 * 10-9 componenets of net force on Q(a) due to Q (b) and Q (c) is Fx = Fbx + Fcx = 0 Fy = - 2 ( -129.59 * 10-9 ) = - 259.1939 * 10 -9 magnitude of net force is F = 259.1939 * 10 -9 N direction is = tan -1 (- 259.1939 * 10 -9 N / 0 ) = - 90 degrees ______________________________________________________ b) charge on particle A is Q(a) i s q = 0.2 nC magnitue of magnetic field is B = 0.5 T speed of particle is v = 6000 m / s magnetic force on particle F = B q v = 0.5 * 0.2*10-9 * 6000 = 0.6 N c) Force on charged particle due to magnetic field and electric field is F = B q v + E q = q ( B v + E ) plug the values anf get the value of electric field = -129.59 * 10-9 Fcx = - Fc cos = -172 * 10-9 F cy = - Fc sin = - -129.59 * 10-9 componenets of net force on Q(a) due to Q (b) and Q (c) is Fx = Fbx + Fcx = 0 Fy = - 2 ( -129.59 * 10-9 ) = - 259.1939 * 10 -9 magnitude of net force is F = 259.1939 * 10 -9 N direction is = tan -1 (- 259.1939 * 10 -9 N / 0 ) = - 90 degrees ______________________________________________________ b) charge on particle A is Q(a) i s q = 0.2 nC magnitue of magnetic field is B = 0.5 T speed of particle is v = 6000 m / s magnetic force on particle F = B q v = 0.5 * 0.2*10-9 * 6000 = 0.6 N c) Force on charged particle due to magnetic field and electric field is F = B q v + E q = q ( B v + E ) plug the values anf get the value of electric fieldRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.