Three objects are situated at different positions on the x-axis. The first objec
ID: 1781116 • Letter: T
Question
Three objects are situated at different positions on the x-axis. The first object has a mass of 3.5 kg and is at x=2.0m, the second has a mass of 3.6 kg and is at x=9.0 cm, and the third has a mass of 1.2 kg. The axis of rotation passes through the origin perpendicular to the x-axis. What is the magnitude of the distance between the third mass and the origin if the moment of inertia(or the rotational inertia) of the system is 740.0 kg m^2? Three objects are situated at different positions on the x-axis. The first object has a mass of 3.5 kg and is at x=2.0m, the second has a mass of 3.6 kg and is at x=9.0 cm, and the third has a mass of 1.2 kg. The axis of rotation passes through the origin perpendicular to the x-axis. What is the magnitude of the distance between the third mass and the origin if the moment of inertia(or the rotational inertia) of the system is 740.0 kg m^2?Explanation / Answer
The moment of inertia of the system is the addition of the moment of inertia of the three objects.
Now, moment of inertia of a particular object -
I = MR² where c=1
So as per the condition -
3.5*2.0² + 3.6*9.0² + 1.2x² = 740
=> 1.2x² = 740 – 14 – 291.6 = 434.4
=> x = sqrt(434.4 / 1.2) = 19.03 m.
So the distance between the third mass and the origin = 19.03 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.