A 75.00 ? resistor, a 95.00 mH inductor, and a 55.00 ?F capacitor are connected
ID: 2150586 • Letter: A
Question
A 75.00 ? resistor, a 95.00 mH inductor, and a 55.00 ?F capacitor are connected in series with an ac source with amplitude of 50.00 V.a) What is the natural angular frequency?
If the source frequency is 50.00 Hz:
b) What is the driving angular frequency?
c) What is the capacitive reactance?
d) What is the inductive reactance?
e) What is the impedance?
f) What is the phase angle? And does the current lead or lag the voltage?
g) What is the rms voltage?
h) What is the current amplitude for the circuit?
i) What is the rms current?
Explanation / Answer
1.natural frequency w = 1/lc
2.angular frequency = 2/lc
3.capacitive reactance = -j/wc ; w = 50Hz
4.inductive reactance = jwl ; w = 50Hz
5.impedance Z = R + jwl - j/wc
6.phase angle tan-1(w2lc -1/wcR) if it is positive its leading if its negative lagging
7.rms voltage = V/2 = 35.36 V
8.current amplitude = V/Z
9.rms current = V/Z2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.