The position of an object as a function of time is given as x = At3 + Bt2 + Ct +
ID: 2149166 • Letter: T
Question
The position of an object as a function of time is given as x= At3 + Bt2 + Ct + D. The constants are A = 2.05 m/s3, B
= 1.23 m/s2, C = -4.21 m/s, and D = 3.97 m.
a) What is the velocity of the object at t = 19.9 s?
b) At what time is the object at rest? (Start at t = 0 s and
consider only positive time.)
c) What is the acceleration of the object at t = 0.447 s?
Explanation / Answer
vel = dx/dt = 3At^2 + 2Bt + C + 0 (a) vel at t=19.9s = 3 x 2.05 x 19.9^2 + 2 x 1.23 x 19.9 + (-4.21) m/s =2435.4615 + 48.954 - 4.21 =2480.2055 m/s ans. (b) object at rest ==> v=0 ==> 3 x 2.05 x t^2 + 2 x 1.23 t -4.21 =0 ===> t= 0.651 s. ans. (c) a = dv/dt =6At + 2B + 0 AT t = 0.447, a = 6 x 2.05 x 0.447 + 2 x 1.23 = 7.9581 m/s^2 ans.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.