The position of an object as a function of time is given by x(t) = at^4 + bt, wh
ID: 1874494 • Letter: T
Question
The position of an object as a function of time is given by x(t) = at^4 + bt, where a = 1.40 m/s^4, b = 2.00 m/s.a. Find the instantaneous velocity of the object at t = 3.00 s.
b. Find the instantaneous acceleration at t = 3.00 s. The position of an object as a function of time is given by x(t) = at^4 + bt, where a = 1.40 m/s^4, b = 2.00 m/s.
a. Find the instantaneous velocity of the object at t = 3.00 s.
b. Find the instantaneous acceleration at t = 3.00 s.
a. Find the instantaneous velocity of the object at t = 3.00 s.
b. Find the instantaneous acceleration at t = 3.00 s.
Explanation / Answer
x = 1.40 t^4 + 2 t
(A) v = dx/dt = 5.6 t^3 + 2
putting t = 3 s
v = 153.2 m/s
(B) a = dv/dt = 16.8 t^2
at t = 3s
a = 151.2 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.