A croquet ball weighing 8.6 N is travelling at 2.3 N. For how long of a time int
ID: 2147260 • Letter: A
Question
A croquet ball weighing 8.6 N is travelling at 2.3 N. For how long of a time interval must a force of 4.5 N be applied to this object I n order to stop it. 0.270 N 0.449 N 0.876 N 1.125 N 3.742 N a bullet of mass 0.3 g is travelling at 1275 m/s when it embeds into a piece of wood (mass = 18g) which is initially at rest on a frozen lake. Take mu s = mu k = 0.28 for the ice- wood interface. Ignore air resistance. What is the instantaneous velocity of the wooden block after being hit by the bullet? 0.2 m/s 23.3 m/s 357.0 m/s 1275 m/s 20.9 m/sExplanation / Answer
First we need to find the deceleration of the ball
Apply the formula F = ma
m = 8.6/9.8 (since they gave us the weight of the ball, and we need the mass)
m = .878 kg
Now F = ma
(4.5) = (.878)a
a = 5.13 m/s2
Now that we have the deceleration, and we know that the ball will come to a stop, we can apply
vf = vo + at (a will be negative since it is a deceleration)
0 = 2.3 + (-5.13)t
t = .449 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.