Two parallel rails with negligible resistance are 14.5 cm part and are connected
ID: 2144792 • Letter: T
Question
Two parallel rails with negligible resistance are 14.5 cm part and are connected by a 5.00 resistor. The circuit also contains two metal rods having resistances of R = 10.0 ? and 15.0 ? sliding along the rails. The rods are pulled away from the resistor at constant speeds 4.00 m/s and 2.00 m/s, respectively. A uniform magnetic field of magnitude 0.0100 T is applied perpendicular to the plane of the rails. Determine the magnitude and direction of the current in the 5.00 ? resistor. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. muAExplanation / Answer
Left Loop
?I1R1?Blv1?I1R3+I2R3=0
Right Loop
?Blv2?I2R2?I2R3+I1R3=0
Add some numbers
Left Loop
?15I1+52=4Bl
Right Loop
5I1?20I2=2Bl
[?1555?2042]
????1001?1855?1055????
So I1 = 18/55A and I2 = 10/55A
So the current down the middle resistor must be 8/55A which is 0.145A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.