Two parallel plates, each having area A = 2126 cm 2 are connected to the termina
ID: 2279467 • Letter: T
Question
Two parallel plates, each having area A = 2126 cm2are connected to the terminals of a battery of voltage Vb = 6 V as shown. The plates are separated by a distance d = 0.42 cm.
The battery is now disconnected from the plates and the separation of the plates is doubled ( = 0.84 cm).
What is E, the magnitude of the electric field in the region between the plates?
Explanation / Answer
capaictance=epsilon*area/d=448.2 pF
so charge=C*V=2.689 nC
when separation is doubled,charge remains constant as voltage source is disconnected.
and capacitance is halved.
so
as voltage=charge/capacitance
voltage becomes doubled
so field=voltage/distance=2*6/(2*0.42*0.01)=1428.57 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.