Two parallel plates, each having area A = 2522cm 2 are connected to the terminal
ID: 1582450 • Letter: T
Question
Two parallel plates, each having area A = 2522cm2 are connected to the terminals of a battery of voltage Vb = 6 V as shown. The plates are separated by a distance d = 0.47cm. You may assume (contrary to the drawing) that the separation between the plates is small compared to a linear dimension of the plate.
A) What is C, the capacitance of this parallel plate capacitor?______F
B) What is Q, the charge stored on the top plate of the this capacitor?.______C
C)
A dielectric having dielectric constant = 2.7 is now inserted in between the plates of the capacitor as shown. The dielectric has area A = 2522 cm2 and thickness equal to half of the separation (= 0.235 cm) . What is the charge on the top plate of this capacitor?_____C
D) What is U, the energy stored in this capacitor?______J
E)
The battery is now disconnected from the capacitor and then the dielectric is withdrawn. What is V, the voltage across the capacitor?______V
d/2Explanation / Answer
1)The capacitance of a capacitor is given by C = eo*A/d (where A is the area and d is the separation between the plates)
so,
C=8.85*10^-12*2522*10^-4/(0.0047)
=4.75*10^-10 F
=4.75*10^-4 uF
2)Q=CV
=4.75*10^-4*6 uC
=28.5*10^-4 uC
3)C = eo*A/(d-t+t/K)
where t is the thickness of the dielectric and K is the dielectric constant.
so,
C = 8.85*10^-12*2522*10^-4/(0.0047 - 0.00235 + 0.00235/2.7)
=6.93*10^-10 F
=6.93*10^-4 uF
so charge = CV
=6.93*10^-4*6
=41.58 *10^-4 uC
4)Energy = 0.5CV^2
=0.5*6.93*10^-4*6^2
=1.247*10^-8 J
5)The charge on the capacitor does not change. So,
V = Q/C
=41.58/4.75
=8.75 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.