A cart of mass m = 3 kg carrying a spring and moving at speed v = 2.5 m/s hits a
ID: 2144768 • Letter: A
Question
A cart of mass m = 3 kg carrying a spring and moving at speed v = 2.5 m/s hits a stationary cart of mass M = 9 kg. Assume all motion is along a line and the collision is totally elastic.
1)
Before the collision, what is the speed of the center of mass of this system?
vcm =
2)
After the collision is over, what is the velocity of m?
vm =
3)
After the collision is over, what is the velocity of M?
vM =
4)
After the collision is over, what is the speed of the center of mass of this system?
vcm =
Explanation / Answer
Momentum is conserved.
Initial momentum = 3 * 2.5 = 7.5
Final momentum = 3 * vf3 9 * vf9
3 * vf3 9 * vf9 = 7.5
Let
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.