A cart for hauling ore out of a gold mine has a mass of 425 kg, including its lo
ID: 1551278 • Letter: A
Question
A cart for hauling ore out of a gold mine has a mass of 425 kg, including its load. The cart runs along a straight stretch of track that is sloped 4.71 degree from the horizontal. A donkey, trudging along and to the side of the track, has the unenviable job of pulling the cart up the slope with a 417-N force for a distance of 149 m by means of a rope that is parallel to the ground and makes an angle of 13.7 degree with the track. The coefficient of friction for the cart's wheels on the track is 0.0151. Use g = 9.81 m/s^2. Find the work that the donkey performs on the cart during this process. Find the work that the force of gravity performs on the cart during the process. Calculate the work done on the cart during the process by friction.Explanation / Answer
h = d*tan 4.71° = 149*tan 4.71° = 12.276 m
Potential energy Ep = m*g*h = 425*12.276*9.81/1000 = 51182 joule
friction work Wf = m*g*d*cos* = 425*9.81*149*0.0151*0.9966 = 9348.5 joule
Total work W = Ep+Wf = 60530 joule
Total work W = F*d*cos 13.7 = 417*149*0.971 = 60365 joule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.