A cart for hauling ore out of a gold mine has a mass of 421 kg, including its lo
ID: 1645176 • Letter: A
Question
A cart for hauling ore out of a gold mine has a mass of 421 kg, including its load. The cart runs along a straight stretch of track that is sloped 4.11° from the horizontal. A donkey, trudging along and to the side of the track, has the unenviable job of pulling the cart up the slope with a 372-N force for a distance of 109 m by means of a rope that is parallel to the ground and makes an angle of 13.9° with the track. The coefficient of friction for the cart's wheels on the track is 0.0157. Use g = 9.81 m/s2. Find the work that the donkey performs on the cart during this process.
Find the work that the force of gravity performs on the cart during the process.
Explanation / Answer
now we find the work done by the gravity
Wg=mghsin(theta)
=421*9.8*109*sin(4.11)
=-32231.6 J
now we find the work done by the donkey
Wdonkey =Fhcos(theta)
=372*109*cos(13.9)
=39360.6 J
now we find the work done by the friction
Wf=0.0157*421*9.8*cos(4.11)*109=7042.3 J
work done by force of gravity =-32231.6-39360.6=711592.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.