The figure shows a uniformly charged thin rod of length L = 0.509 m that has tot
ID: 2144377 • Letter: T
Question
The figure shows a uniformly charged thin rod of length L = 0.509 m that has total charge Q = 2.35 mC. What is the magnitude of the electrostatic force acting on an electron positioned on the axis of the rod at a distance d = 0.401 m from the midpoint of the rod?
The figure shows a uniformly charged thin rod of length L = 0.509 m that has total charge Q = 2.35 mC. What is the magnitude of the electrostatic force acting on an electron positioned on the axis of the rod at a distance d = 0.401 m from the midpoint of the rod?Explanation / Answer
The electrostatic force on a charge q placed at a distance 'r' along the length of rod from the nearest end of a uniformly charged rod of length L and total charge Q is given by
= 35.23* 10^(-12) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.