The figure shows a system of four m = 3.9 kg point masses that rotates at an ang
ID: 2056612 • Letter: T
Question
The figure shows a system of four m = 3.9 kgpoint masses that rotates at an angular speed
of 4 rev/s . The masses are connected by light,
flexible spokes of 7.2 m(x-axis) and 5.9 m(y-axis) length that
can be elongated or shortened.
What is the new angular speed if each of the
spokes to shortened by 78% of their original
length?
An effect similar to this ocurred in the early
stages of the formation of our galaxy. As the
massive cloud of gas and dust contracted, an
initially small rotation increased with time.
Answer in units of rev/s
Explanation / Answer
Angular momentum remains constant mrw^2 is constant r' = r * 0.22 w' ^2 = 16 / 0.22 w' = 8.53 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.