The figure shows a stream of water flowing through a hole at depth h = 10.2 cm i
ID: 1374208 • Letter: T
Question
The figure shows a stream of water flowing through a hole at depth h = 10.2 cm in a tank holding water to height H = 59.9 cm. (a) At what distance x does the stream strike the floor? (b) At what depth should a second hole be made to give the same value of x? (c) At what depth should a hole be made to maximize x?
The figure shows a stream of water flowing through a hole at depth h = 10.2 cm in a tank holding water to height H = 59.9 cm. (a) At what distance x does the stream strike the floor? (b) At what depth should a second hole be made to give the same value of x? (c) At what depth should a hole be made to maximize x?Explanation / Answer
apply Bernouliis theorem
as rho gH = rho gh + rho v^2/2
or gH = gh + v^2/2
so speed V = sqrt(2g(H-h)
V = sqrt(2*9.8 *(0.599-0.102))
V = 3.121 m/s
------------------------------------
part B : Use h = 0.5 gt^2 and x = vt
we get
x = v* sqrt(2h/g)
x = sqrt(2g(H-h)* 2h/g)
x = sqrt(4h(H-h)
x = sqrt(4* 0.102 *(0.599-0.102))
x = 0.202 m or 20.28 cm
if h = 0.102 m and H-h = 0.599-0.102 = 0.497 m
so secodn hole shouild be made at depth h = 49.7 cm
---------------------------------
x^2 = 4* 0.102 * (0.497)
if x is max, x^2 is also maximum
so
h = H/2 = 59.9/2 = 29.95 cm
-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.