A non?uniform solid rectangle of height and width 2 cm and length 10 cm is place
ID: 2142196 • Letter: A
Question
A non?uniform solid rectangle of height and width 2 cm and length 10 cm is placed with one of its
corners at the origin of a standard Cartesian coordinate system. All of its mass points have x ? 0, y ? 0,
and z ? 0; one of its long sides is coincident with the plane y = 0, and another long side is coincident with
the plane z = 0. The mass of the solid rectangle is 3 kg. Its volume density is given by the function ?(x) =
Ax. (a) What is A? (b) What is the position vector of the CM of this solid?
Explanation / Answer
Take a cross-section at a distance x from origin on x-axis
Mass = Ax * dx * (2*10^-2)^2
4*10^-4 *A*xdx
Total mass = integral(4*10^-4 *A*xdx), where x=0 to 0.1
= 4*10^-4*A * x^2 /2
= A*2*10^-6
Mass = 3 kg
So, A = 1.5*10^6 kg/m^4
(b) On x-axis, mass has to reach half at CM
So, 4*10^-4 *1.5*10^6 * x^2 /2 = 1.5
x = 0.0707 m = 7.07 cm
CM is at (7.07,1,1) cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.