A non conducting material becomes ionized in the presence of very high electric
ID: 1523248 • Letter: A
Question
A non conducting material becomes ionized in the presence of very high electric fields, and in such condition the material becomes a conductor. This phenomenon is called dielectric breakdown. In air for example it occurs when the E_max approximately 3 times 10^6 V/m. If a conducting sphere is charged to a potential V = 12,000 V, what is the smallest possible radius of the sphere so that the electric field E around it will not exceed the air maximum limit for the breakdown? 1.2 times 10^5 m 4.0 times 10^-3 m 250 cm 0Explanation / Answer
Potential energy of Sphere =kQ/R
kQ/R=12000
Q=12000*R/K
Now electric field =kQ/R^2
k*(12000*R/k)/R^2=3*10^6
12000/R=3*10^6
R=4.0*10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.