The left end of a long glass rod 8.00 c m in diameter and with an index of refra
ID: 2141538 • Letter: T
Question
The left end of a long glass rod 8.00cm in diameter and with an index of refraction of 1.60 is ground and polished to a convex hemispherical surface with a radius of 4.00cm. An object in the form of an arrow 1.10mm tall, at right angles to the axis of the rod, is located on the axis 22.0cm to the left of the vertex of the convex surface.
Find the position of the image of the arrow formed by paraxial rays incident on the convex surface. answer is s'= 15.3 cm
Find the height of the image formed by paraxial rays incident on the convex surface. absolute value y'=______mm
Explanation / Answer
1)
1/22 +1.6/s' = (1.6-1)/4
0.045 + 1.6/s' = 0.15
1.6/s' = 0.1
s' = 15.238 cm
2)
Magntifcation = image height/object height
= image distance/object diatance
= s'/s
==> y'/1.1 = 15.238/22
y' = 0.762 mm
or =0.762 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.