The airline passenger in Figure 1 exerts a constant force F 0 on her suitcase (m
ID: 2141340 • Letter: T
Question
The airline passenger in Figure 1 exerts a constant force F0 on her suitcase (mass m = 10.0 kg) pulling at q = 30o to the horizontal and moving at a constant speed on the floor of an airport terminal, with a kinetic friction coefficient mk = 0.10. The suitcase does not move vertically. You are asked to determine:
a) a)The magnitude F0of the force exerted by the passenger
b) *****The magnitude N of the normal force exerted by the suitcase on the floor
***The work W exerted on the suitcase by the passenger when pulling for Dx= 183 m
The airline passenger in Figure 1 exerts a constant force F0 on her suitcase (mass m = 10.0 kg) pulling at q = 30degree to the horizontal and moving at a constant speed on the floor of an airport terminal, with a kinetic friction coefficient mk = 0.10. The suitcase does not move vertically. You are asked to determine: a)The magnitude F0 of the force exerted by the passenger *****The magnitude N of the normal force exerted by the suitcase on the floor ***The work W exerted on the suitcase by the passenger when pulling for Dx= 183 mExplanation / Answer
a_) in horizontal ,
F0cos30 = u.(mg - F0sin30)
F0cos30 = 0.10 x (10 x 9.8 - F0sin30)
F0 =9.8 / (cos30 + sin30) = 7.17 N
b) N = 10g - 7.17sin30 =94.41 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.