A tow truck pulls a car 5.50 km along a horizontal roadway using a cable having
ID: 2140089 • Letter: A
Question
A tow truck pulls a car 5.50 km along a horizontal roadway using a cable having a tension of 810 N.
Explanation / Answer
A)
d= 5.5 km, F= 810 N.
the equation for work is:
W= F * d cos(angle) [ F times d ]
for first one, it pulls horizontally. so, the angle between surface and the force is zero. so,
W = 810 * 5.5 = 4455 Joules
for Cable, it pulls at 32.5 degree. so,
W = 810 * 5.5 * cos(32.5) = 3757.31 Joules
B)
W = 810 * 5.5 = 4455 Joules
for Cable, it pulls at 32.5 degree. so,
W = 810 * 5.5 * cos(32.5) = 3757.31 Joules
C)
the weight of the truck.
Force of tension/ g = weight.
work done gravity, you have to multiply it by 9.8.
therefore forceof tension= work done by gravity=810N
for angle 32.5 degree
(810/9.8)*9.8cos32.5= 683.14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.