A tow truck pulls a car 5.50 km along a horizontal roadway using a cable having
ID: 2140600 • Letter: A
Question
A tow truck pulls a car 5.50 km along a horizontal roadway using a cable having a tension of 810 N.
Explanation / Answer
(a) W = Fs cos0 = 810*5500m = 4455000 J
3757308 J
(b) -4455000 J
-3757308 J
(c) 0
since gravity is perpendicular to displacement and so cos90 = 0
0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.