Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s
ID: 2139691 • Letter: P
Question
Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 91.50 mph. Assuming the ball has a mass 143.0 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have?
Kball = _______________ J
How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.)
hball = ______________ m
Explanation / Answer
velocity of the ball,v=91.50 mph=40.90 m/s
K(ball)=0.5*m*v^2
=0.5*(143/1000)*(40.90)^2
=119.61 J
loss in potential energy= gain in inetic energy
=>mgh -0 =119.61 -0
=>(143/1000)*9.81*h=119.61=85.35 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.