Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s
ID: 2057077 • Letter: P
Question
Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 94.50 mph. Assuming the ball has a mass 142.0 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have?Answer in Kball_______ J
How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.)
answer in hball_______ m
Thanks in advance!
Explanation / Answer
A) KE=0.5mv^2
=0.5*(142/1000)*(94.50*8/5*1000/3600)^2
=125.24 J
B) PE=mgh=125.24
h=125.24/9.8/(142/1000)
=89.99 m or 90 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.