A 7.80-g bullet moving at 600 m/s penetrates a tree trunk to a depth of 4.60 cm.
ID: 2138743 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 600 m/s penetrates a tree trunk to a depth of 4.60 cm.
A 7.80-g bullet moving at 600 m/s penetrates a tree trunk to a depth of 4.60 cm Use work and energy considerations to find the average frictional force that stops the bullet. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N Assuming the frictional force is constant, determine how much time elapses between the moment the bullet enters the tree and the moment it stops moving.Explanation / Answer
work done by tree trunk = change in kinetic energy of bullet
1/2 * 7.80*10^-3 *600^2 = F *0.0460
F = 30521 N
acceleration = 30521/0.00780
= 3912948 m/s2
v = u -at
0 = 600- 3912948*t
time = 1.53 *10^-4 second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.