A 7.00-kg block of ice, released fromrest at the top of a 1.75-m-longfrictionles
ID: 1663072 • Letter: A
Question
A 7.00-kg block of ice, released fromrest at the top of a 1.75-m-longfrictionless ramp, slides downhill, reaching a speed 2.25 m/s of at the bottom.(a) What is the angle between the ramp and thehorizontal?
(b) What would be the speed of the ice at the bottom if the motionwere opposed by a constant friction force of 10.0 N parallel to thesurface of the ramp?
(a) What is the angle between the ramp and thehorizontal?
(b) What would be the speed of the ice at the bottom if the motionwere opposed by a constant friction force of 10.0 N parallel to thesurface of the ramp?
Explanation / Answer
m = 7.00-kg, s = 1.75-m, v = 2.25m/s a) find mgh = mv2/2 mg*(s*sin) = mv2/2 = arcsin(h/s) = arcsin[v2/(2gs)] =8.49o b) f = 10.0 N, find u mg*(s*sin) = mu2/2 + f*s u = [2s(gsin - f/m)] = 0.253 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.