A 7 kg block is connected to a 3 kg block by a rope. If the 3 kg block is pulled
ID: 1327010 • Letter: A
Question
A 7 kg block is connected to a 3 kg block by a rope. If the 3 kg block is pulled by a force of 96 Newtons to the right, what is the acceleration in the system? What is the tension in the rope between the two blocks?
Acceleration = [Num]meters/second2
Tension = [Num]Newtons
A 7 kg block is connected to a 3 kg block by a rope. If the 3 kg block is pulled by a force of 96 Newtons to the right, what is the acceleration in the system? What is the tension in the rope between the two blocks?
Acceleration = [Num]meters/second2
Tension = [Num]Newtons
Explanation / Answer
useNewton second law to solve the problem
F = ma
the accleration of the system is
a = F/ ( m1+m2) = 96 N/ 7 kg + 3 kg = 9.6 m/s^2
-------------------------------------------------------------------------------
tension in the ropeis
tension due to m2 block is
T2 = m2 g = 3 ( 9.8) = 29.4 N
tension due to m1 block is
T1 = m1 g = 7 ( 9.8) = 68.6 N
the tension in teh rope is
F = T1 + T2 = 68.6 N + 29.4 N = 96N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.