A particular 12 V car battery can send a total charge of 75 A-h (ampere-hours) t
ID: 2138610 • Letter: A
Question
A particular 12 V car battery can send a total charge of 75 A-h (ampere-hours) through a circuit, from one terminal to the other. (a) How many coulombs of charge does this represent? (Hint: See Eq. 21-3.) (b) If this entire charge undergoes a change in electric potential 12 V, how much energy is involved?
(a)
Number
Units
(a)
Number
Units
C C A particular 12 V car battery can send a total charge of 75 A-h (ampere-hours) through a circuit, from one terminal to the other. (a) How many coulombs of charge does this represent? (Hint: See Eq. 21-3.) (b) If this entire charge undergoes a change in electric potential 12 V, how much energy is involved?Explanation / Answer
a. charge = current * time = 75*60*60 = 270000 C = 2.7*10^5 C
b. energy U = Vq = 12*2.7 *10^5 = 3.24*10^6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.