A car accelerates down a hill (see figure below), going from rest to 20.0 m/s in
ID: 2137811 • Letter: A
Question
A car accelerates down a hill (see figure below), going from rest to 20.0 m/s in 4.00 s. A toy inside the car hangs by a string from the car's ceiling. The ball in the figure represents the toy, of mass 0.880 kg. The acceleration is such that the string remains perpendicular to the ceiling.
A car accelerates down a hill (see figure below), going from rest to 20.0 m/s in 4.00 s. A toy inside the car hangs by a string from the car's ceiling. The ball in the figure represents the toy, of mass 0.880 kg. The acceleration is such that the string remains perpendicular to the ceiling. Determine the angle ?. Determine the tension in the string.Explanation / Answer
A) accelaration a=20/4=5m/s^2....
a=g sin(theta)...
theta= sin^-1(a/g)...
theta=30.67 degrees.....
B)tension T=mg cos(30.67)=7.417 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.